LEMMIKLOOMA VAKTSINEERIMINE

Miks  lemmiklooma vaktsineerida? Vaktsineerimise tulemusel tekivad lemmiklooma organismis antikehad, mis kaitsevad teda teatud haiguse vastu. Eestis on KOHUSTUSLIK vaktsineerida oma KOER ja KASS MARUTAUDI vastu. Marutaud on ka zoonoos (levib inimesele), mis levib nakatunud looma süljega. Tavaliselt  hammustuse tagajärjel. Juhul kui haiguspilt on juba välja kujunenud, ei ole haigus ravitav, vaid lõpeb alati surmaga. Eestis on kohustuslik vaktsineerida 1x alates 12-16 nädala vanuselt, revaktsineerimine 1 aasta hiljem, ja edasi iga 2 aasta tagant.

Teised haigused, mille vastu on väga soovitav vaktsineerida:

KOER (haigused mille vastu vaktsineeritakse):

1. KOERTE KATK– väga nakkav viirushaigus, mis levib piisknakkusena (köhimine, aevastamine, ninanõre). Haigusel on mitu vormi ja tabandab erinevaid elundkondi: hingamisteid, närvisüsteemi, seedeelundkonda. Ravi puudub. Looma enesetunde parandamiseks kasutatakse toetavat ravi. Vaktsineerimine on haiguse ennetamiseks olulise tähtsusega!

2. KOERTE NAKKAV HEPATIIT– põhjustab koerte adenoviirus 1. Väga ägedalt kulgev ja nakkav haigus. Tabandab põrna, maksa, neere, kopse, veresooni. Sümptomid võivad laialdaselt  erineda: väiksest palavikust, janust, apaatsusest kuni kiire surmani.

3. PARVOVIIRUS– ägedalt kulgev nakkushaigus. Tabandab seedeelundkonda. Levib roojaga, samuti keskkonnas: toidunõud, jalutusrihmad, inimestega. Eriti ohtlik alla 4 kuustele kutsikatele. Vaktsineerimist alustada 6 nädalaselt.

4. KOERTE PARAGRIPP– ägedalt kulgev hingamisteede viirushaigus. Põhjustab kuiva köha, palavikku, nina- ja silmanõre, apaatsust, loidust. Võib kulgeda asümptomaatiliselt, seni kuni sekundaarne bakteriaalne ägenemine (Kennelköha). Soovitav vaktsineerida iga-aasta tagant.

5. LEPTOSPIROOS– zoonoos. Nakatumine toimub otseselt või kaudselt nakatunud loomaga (uriini, roojaga). Levitavad ka närilised. Haigus võib kulgeda nii üliägedalt kui leebemalt, esineda palavik, apaatsus, anoreksia/kaalukadu, neerupuudulikkus, oksendamine, diarröa. Vaktsineerimine ei hoia ära nakatumist, aga leevendab haiguse kulgu. Vaktsiin sisaldab 4 erinevat Leptospira tüübi antigeeni. Soovitav vaktsineerida iga-aasta tagant.

KASS (haigused mille vastu vaktsineeritakse):

  1. KASSIDE KALITSIVIROOS- väga levinud ja nakkav hingamisteede viirushaigus, mis on väliskeskkonnas resistentne. Sümptomiteks palavik, ninanõre, gingviniit, suuhaavandid. Levik otsene ja kaudne, levib ninanõre, sülje, uriini ja roojaga. Tabandab raskemini alla 3 aastaseid kasse. Vaktsineerimise alustamine 8 nädalaselt.
  2. KASSIDE VIIRUSLIK RINOTRAHHEIIT- herpesviirus, mis on väga levinud ja nakkuslik hingamisteede viirushaigus. Sümptomiteks ninanõre, silmapõletik, köhimine. Võib põhjustada eluohtlikku pneumooniat kassipoegadel. Paljud täiskasvanud kassid kandjad, ilma kliiniliste tunnusteta.
  3. KASSIDE PANLEUKOPEENIA- ehk kassikatk. Väga nakkav parvoviirus, levik nii otsene kui kaudne, väga vastupidav keskkonnas. Sümptomiteks verine diarröa ja isutus- tekib kiirelt veetustumine. Kõrge suremus.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga